Батько - "Космонавт", або як вивезти дитину за кордон без згоди
Піклування про дитину, про стан її здоров’я, необхідність оздоровлення пов’язані з необхідністю періодично виїжджати за межі державного кордону України. Якщо свідомий батько бере участь у вихованні дитини – то проблем немає – нотаріально посвідчена довіреність буде достатньою підставою для виїзду дитини за межі України. Але як бути в ситуації, якщо зв’язок з батьком втрачено, а дитина вважає батька “космонавтом” або “льотчиком”?
Для короткотермінового виїзду (на строк до 1 місяця) держава пропонує декілька варіантів вирішення питання.
Можливі варіанти виїзду дитини за кордон без згоди батька
1) позбавлення батьківських прав;
2) рішення суду про надання дозволу на короткостроковий виїзд;
3) рішення органу опіки про встановлення місця проживання дитини;
4) наявність заборгованності по сплаті аліментів у розмірі, що перевищує суму платежів за 3 місяці.
Якщо позбавлення батьківських прав і надання дозволу на короткостроковий виїзд – це судові процедури, тривалістю від 6 місяців і більше, то рішення про місце проживавання та наявність заборгованості є найбільш простішими і швидкими за часом підставами для виїзду дитини за кордоно без згоди батька. Розберемо детальніше.
Рішення органу опіки про встановлення місця проживання дитини
Для отримання відповідного рішення необхідно звернутись із заявою до служби у справах дітей. Такі служби, як правило, є структурними підрозділами органу місцевого самоврядування.
Для питання виноситься на засідання Опекунської ради і у разі прийняття позитивного рішення – затверджується рішенням керівника органу місцевого самоврядування.
Після отримання такого рішення, при перетині держкордону необхідно пред’явити: паспорт для виїзду за кордон, свідоцтво про народження, рішення ОМС.
Заборгованість по сплаті аліментів
Для отримання довідки про розмір заборгованності аліментів, зацікавлена особа має попередньо звернутись за стягненням аліментів. Як правило, платник ухиляється і сума заборгованості, необхідна для перетину державного кордону формується впродовж трьох календарних місяців.
Після отримання довідки про наявну заборгованість, при перетині держкордону необхідно пред’явити: паспорт для виїзду за кордон, свідоцтво про народження, довідку ДВС про наявну заборгованість зі сплати аліментів.
Замість висновку
Обов’язок брати участь у вихованні дитини є одним з основних, визначених Сімейним кодексом України. Разом з тим, життя таке, що не всі батьки є свідомими, або не зі всіма вдається зберегти нормальні відносини. Але у будь-якій ситуації інтереси дитини не повинні порушуватись незалежно від того, в яких відносинах перебувають її батьки.
Тому обрання оптимального варіанту виїзду дитини за кордон без згоди батька залежить від конкретної ситуації та наявності певних документів.